Cegła jest najpopularniejszym materiałem budowlanym stosowanym już za czasów starożytnych. Cegła wyrabia się z różnych surowców, najczęściej spotykane są cegły cementowe, gliniane czy nawet cegły piaskowe. Cegły stosowane są do budowy m.in. murów i ścian.
Cegła jako materiał budowlany co do zasady ma kształt prostopadłościanu. Zdarzają się oczywiście wyjątki, bo cegły mogą mieć kształt klina czy kształtki w zależności od przeznaczenia, do jakiego ma być stosowana. Swoje właściwości cegła uzyskuje w procesie wypalania czy suszenia. Musi być odporna na wszelkie warunki pogodowe i być przy tym bardzo wytrzymała.
W starożytności początkowo była stosowana cegła suszona, którą było łatwiej uzyskać, ponieważ wystarczyło suszyć cegły w pełnym słońcu. IV w.p.n.e. to przybliżona data, kiedy pojawiły się cegły wypalane.
Z co ciekawe producenci cegieł już od samych czasów babilońskich oznaczali swoje cegły. Ten zabieg trwa do dzisiejszych czasów.
Budowa cegły ma swoje nazwy. Najmniejsza powierzchnia cegły nazywana się "główka", największą powierzchniowo częścią cegły jest "podstawa". Najdłuższa i najwęższa część cegły to "wozówka". Najczęściej stosowane wymiary cegły w Polsce to 25 × 12 × 6,5 cm (stosowana przed wojną w Polsce: 27 × 13 × 6 cm). Cegły posiadają również swoje klasy wytrzymałości mechaniczną. Np. klasa 10 oznacza cegłę o wytrzymałości na ściskanie 10 MPa.
W związku z uruchomieniem nowej strony produkty na naszej stronie będą sukcesywnie dodawane.